عضویت در خبرنامه کنگره محیط زیست

با صدای بلند برای یوزپلنگ

13 آذر 1396

تهران - ایرنا - امروز 13 آذر ماه برابر با 4 دسامبر، روز جهانی یوزها نام گرفته است. ایده برگزاری این رویداد بزرگ جهانی را که هر سال بر دامنه و وسعت آن افزوده می‌شود، نخستین‌بار صندوق حفاظت از یوز (Cheetah Conservation Fund) به عنوان یکی از شناخته‌ شده‌ ترین نهادهای حفاظتی در دنیا، مطرح کرد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، هومن جوکار مدیر پروژه بین‌المللی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی گفت: ایده ‌پردازان این رویداد بزرگ جهانی، هدف از گرامیداشت چنین روزی را آگاه‌ سازی در مقیاس کلان عنوان کرده‌اند.
جوکار تصریح کرد: در راستای تحقق این هدف ارزشمند است که نهادهای گوناگون از سمن ‌ها گرفته تا سازمان‌ های بین‌المللی، مدارس و حتی سایر مراکز دست‌ اندرکار هر ساله در تاریخ چهارم دسامبر گردهم می ‌آیند و تلاش می‌ کنند تا از طریق برنامه ‌های مختلف به خصوص آگاه‌ سازی، صدای استمداد یوزها را هرچه بلندتر به گوش جهانیان برسانند.
وی با اعلام اینکه شعار امسال روز جهانی یوزپلنگ با صدای بلند برای یوزپلنگ نامگذاری شده است، گفت: در ایران نیز این رویداد جهانی مورد توجه مسوولان سازمان حفاظت محیط ‌زیست، کارشناسان، متخصصان، علاقمندان و دوستداران حیات ‌وحش و رسانه ‌ها است.
جوکار خاطر نشان کرد: پروژه بین‌المللی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی که زیر نظر سازمان حفاظت محیط‌ زیست و دفتر عمران سازمان ملل متحد فعالیت می‌کند نیز با انجام فعالیت ‌های مختلف حفاظتی، آموزشی، آگاهی‌ رسانی و پژوهشی در 6 استان و 10 منطقه از کشور تلاش می کند تا صدای بلندی برای آخرین بازماندگان این زیرگونه در ایران باشد.
وی اظهار داشت: در مدت 16 سال گذشته، تمامی تلاش ‌های مسوولان پروژه یوز بر این بوده تا با همکاری طیف گسترده‌ ای از نهادهای شناخته‌ شده بین ‌المللی مانند برنامه توسعه سازمان ملل( UNDP)، صندوق محیط‌ زیست جهانی (GEF)،انجمن حفاظت از حیات‌ وحش (WCS)، اتحادیه بین‌المللی حفاظت آی‌یو‌سی‌ان (IUCN)، مرکز توسعه پایدار و صندوق حفاظت از یوز (CCF) هرچه بیشتر به بقای یوزها در ایران کمک کنند چرا که یوزها تنها یک میراث ملی نیستند بلکه هدف از حفاظت آنها ، پاسداشت یک میراث جهانی است.
یوزپلنگ آسیایی گربه سانی در خطر انقراض است و بر اساس آخرین آمار اعلام شده کمتر از 50 قلاده از آن در کشور باقیمانده است ، عواملی مانند تخریب زیستگاه ها، فعالیت معادن در زیستگاه این حیوانات، جاده کی و کاهش طعمه برخی از تهدیدات این گونه ارزشمند است.
علمی 9014**1440
تنظیم : کیمیا عبدالله پور** انتشار: گلشن

انتهای پیام /*

منبع : ایرنا


459
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 

 

تماس با دبیرخانه

02133699093-4

09193519331

 

02189786524

conf.ntpco[at]gmail.com

معرفی مجلات محیط زیست


Poster
اطلاع رسانی شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور

  کنگره بین المللی جامع محیط زیست ایران در شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور اطلاع رسانی گردید ، متن فراخوان مقالات و پوستر کنگره در پایگاه اینترنتی شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور درج شده است.

WebgozarAmar
مرکز همایش