عضویت در خبرنامه کنگره محیط زیست

زیست شناسی حفاظت

3 مهر 1395

مرکز برگزاری همایش بین المللی محیط زیست درباره مفاهیم شاخص زیستی از دیدگاه بوم شناسی سیمای سرزمین و زیست شناسی حفاظت تعاریف متنوع و متفاوتی وجود دارد که به برخی از آنها اشاره می‌شود:

 

گونه کانونی (Focal species):

شامل گونه یا گروهی از گونه‌ها که دارای نیازهای کارکردی و مکانی هستند. در واقع،  گونه کانونی به طور موثر محدودیت‌های محیطی را برای حفاظت سایر گونه‌های موجود در منطقه را تعریف می‌کند. در تعریف دیگر گونه کانونی، گونه‌ای است که تلاش‌های حفاظتی روی آن متمرکز می‌شود.

 

گونه معرف یا شاخص (Indicator species):

گونه معرف گونه‌ای است که وضعیت آن وضعیت سایر گونه‌ها را منعکس می‌کند.

 

گونه کلید یا گونه سنگ سرطاق (Keystone species):

گونه‌ای است که با بسیاری از گونه‌های دیگر در یک جامعه ارتباط متقابل دارد و کاهش جمعیت یا از بین رفتن آن تغییری بزرگتر از حد معمول در جمیت سایر گونه‌ها یا فرایندهای اکوسیستم خواهد داشت. از این گروه می‌توان به سنجاب ایرانی، گراز و روباه معمولی اشاره کرد.

 

گونه چتر (Umbrella species):

گونه یا گروهی از گونه‌ها (مانند پستانداران بزرگ) که از حفاظت ویژه یا علاقه عمومی برخوردارند. این گونه ها، چتر حمایتی برای بسیاری از گونه ها از سایر دسته های، رده بندی را فراهم می‌کند. گونه چتر، گونه‌ای است که دارای گستره خانگی وسیع و نیازهای زیستگاهی گسترده هستند که هر دو با سایر گونه همپوشانی دارد و حفاظت آن برای حفاظت سایر گونه سودمند است. از این گروه می توان به پلنگ و خرس قهوه‌ای اشاره کرد.

 

 گونه پرچم (Flagship species):

شامل تعداد کمی از گونه‌های در خطر انقراض جهانی مانند، لاکپشت‌های دریایی، گوریل‌ها، وال‌ها، فیل‌ها، خرس‌ها، گربه سانان بزرگ و کرگدن‌ها است که برای عموم مردم شناخته شده، مهم و کانون توجه هستند و اغلب تلاش‌ها و بودجه‌های حفاظتی را به خود جلب می‌کنند.

 

 گونه بوم‌زاد (Endemic species):

گونه‌ای است که پراکنش آن به یک ناحیه مشخص محدود می‌شود. در واقع، گونه بومی محدود به یک ناحیه مشخص است. از این گروه در منطقه زاگرس می توان به هامستر دم دراز زاگرسی اشاره کرد.

 

گونه نیمه بوم زاد (Sub- endemic species):

گونه‌هایی را شامل می‌شوند که دامنه پراکنش آنها فراتر از یک کشور است اما گسترش زیادی پیدا نمی‌کنند. به همین دلیل وسعت پراکنش این گونه‌ها در خارج از یک کشور خاص از اهمیت بوم‌زادی (endemism) آنها نمی‌کاهد. زیرا رویشگاه‌ها و زیستگاه‌های اصلی این گونه‌ها در یک کشور قرار دارد. این ویژگی در مورد برخی پستانداران مانند ول حفار کردی، هامستر دم دراز فشمی، هامستر دم دراز البرزی و بعضی گونه‌های گیاهی مانند انجیلی، بلندمازو و راش صادق است.

 

گونه کمیاب (Rare species):

 مطابق تعریف کتاب سرخ اتحادیه جهانی حفاظت (IUCN)، گونه ای تهدید شده با جمعیت جهانی کوچکی است که هنوز در طبقه گونه‌های درخطر انقراض یا آسیب پذیر قرار نگرفته است اما خطر رخ دادن آن وجود دارد.   

 

 گونه ضربه‌گیر (Buffer species):

گونه‌ای ناخواسته یا غیر قابل شکار (Non-game) است که برای طعمه‌خواران غذا فراهم می‌کند. بنابراین، کاهش آن باعث از بین رفتن گونه‌های طعمه‌خوار و شکاری (game) یا سایر گونه‌های دلخواه می‌شود.

 

 گونه بومی (Native species):

گونه‌هایی با خاستگاه متفاوت هستند که دامنه انتشار آنها محدود به یک کشور نیست. این گونه ها به طور طبیعی در گستره ای فراتر از یک یا چند کشور انتشار و در این کشورها تکامل یافته‌اند و بخشی از تنوع زیستی همه این کشورها بشمار می‌روند. از این گروه می‌توان به سنجاب ایرانی، خرس قهوه‌ای، گرگ و روباه معمولی گونه‌های بوم زاد بخشی از گونه‌های بومی با انتشار محدود هستند که به طور انحصاری در سطح یک کشور در مقیاس استان، حوضه یا یک زیستگاه دیده می شود.

 

گونه های پیوندی یا انتقالی (Transplant species):

 شامل گونه هایی است که بومی یک منطقه یا یک کشور هستند اما در زیستگاه خود به سایر مناطق برده شده اند و امروز در زیستگاه هایی که زیستگاه اولیه آنها نیست یافت می‌شوند. ممکن است گونه های انتقال یافته از انواع گونه‌های غیر بومی باشند که در این صورت به آنها گونه‌های خارجی (Exotic) گفته می‌شود. گونه های گیاهی جا به جا شده توسط انسان در ایران فراوان است. اما در مورد پستانداران گوزن زرد ایرانی بهترین گزینه است که به برخی مناطق در زاگرس مرکزی مانند منطقه حفاظت شده دنا منتقل شده است. گاه آثار نامطلوب این گونه‌ها بر محیط یا سایر گونه‌ها بسیار وخیم‌تر از گونه‌های خارجی است.

 

 گونه‌های خارجی (Exotic species):

گونه‌هایی با خاستگاه اولیه متفاوت هستند که به طور طبیعی در فون و فلور یک منطقه یا یک کشور از ابتدا حضور نداشتند و در منطقه دیگری تکامل یافته اند، سپس برای مقاصد مختلف منتقل شدند یا به طور اتفاقی به یک منطقه یا کشور جدید راه یافتند. از این گروه می توان به نوتریا و راکون اشاره کرد که وارد ایران شدند.

 

 گونه های مهاجم (Invasive species):

شامل گونه‌های خارجی است که فلور و فون بومی یک کشور را تحت تاثیر شدید و نامطلوب قرار داده اند.

 

 

علم جویان گرامی،لطفا از محورهای همایش محیط زیست دیدن کنید.برای برخورداری از مزایا و گواهینامه علمی در این مرکز که افتخار برگزاری نخستین اجلاس جهانی شوراها و شهرداران را از آن خود کرده است ثبت نام کنید.

 

برچسب ها : همایش ، همایش بین المللی ، معرفی همایش ، گواهی ، گواهی نامه ، کارشناسی ارشد ، دکترا :مقاله ، پوستر ، مجلات برتر ، فراخوان مقاله ، پایان نامه، جزوه های ارشد ، کنکور ارشد ، گواهی نامه کنگره ، گواهی نامه کنفرانس ، گواهی نامه همایش ، چاپ مقالات ،نخستین کنفرانس بین المللی محیط زیست ایران ، چاپ مقالات ISI و ISC دریافت مقاله


902
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 

 

تماس با دبیرخانه

02133699093-4

09193519331

 

02189786524

conf.ntpco[at]gmail.com

معرفی مجلات محیط زیست


Poster
اطلاع رسانی شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور

  کنگره بین المللی جامع محیط زیست ایران در شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور اطلاع رسانی گردید ، متن فراخوان مقالات و پوستر کنگره در پایگاه اینترنتی شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور درج شده است.

WebgozarAmar
مرکز همایش