عضویت در خبرنامه کنگره محیط زیست

واقعی شدن قیمت منابع انرژی در کشور ضروری است

21 شهریور 1395

مرکز برگزاری همایش بین المللی محیط زیست اعلام میدارد،رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: تخصیص یارانه به منابع انرژی و آب و قیمت پایین این منابع در ایران از مهمترین دلایل افزایش مصرف در کشور و از میان رفتن ثروت ملی است، بنابراین واقعی کردن قیمت منابع انرژی و آب ضروری به نظر می‌رسد.

به گزارش خبرنگار شانا، معصومه ابتکار، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در دیدار با اعضای مجمع نمایندگان گلستان ضمن قدردانی از نگاه جامع و زیست محیطی نمایندگان حاضر در جلسه، گفت: انتظار می‌رود نمایندگان مجلس دهم با توجه به اهمیت محیط زیست به عنوان یکی از بحرانهای ملی و تهدیدهای جدی اقتصادی، اجتماعی و امنیتی با نگاهی بلند، جامع، فرابخشی، فرا استانی و فرا قومیتی، دولت را در حل مسائل محیط زیستی یاری رسانند.

 

وی با یادآوری تلاش برخی نمایندگان مجلس نهم برای انحلال سازمان حفاظت محیط زیست به دلیل مخالفت با احداث جاده ابر، افزود: محیط زیست هرگز مانع یا مخالف توسعه نبوده، مشروط به آنکه توسعه ملازم با حفظ محیط زیست و رعایت الزامهای زیست محیطی باشد یا در تعریف جامعتر بر مبنای توسعه پایدار قرار گیرد.

 

ابتکار با اشاره به برنامه ملی مشارکت ایران برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای تا سال ٢٠٣٠، تصریح کرد: اگرچه بسیاری از کشورها با شرائط مشابه ایران خود را ملزم به کاهش ٣٠ درصدی تولید و انتشار گازهای گلخانه‌ای کردند، اما ایران به شرط رفع کامل تحریمها و انتقال فناوریهای نوین، برنامه‌ای ١٢ درصدی برای کاهش تولید و انتشار گازهای گلخانه‌ای ارائه داد.

 

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست عنوان کرد: براساس دستورالعمل و سیاستهای ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه اصلاح الگوی مصرف انرژی، کاهش ٥٠ درصدی مصرف انرژی باید در دستور کار قرار گیرد، از این رو برنامه ایران برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای در جهت سیاستهای ملی برای صرفه جویی و بهینه سازی مصرف انرژی در کشور قرار دارد.

 

وی ضمن مرور آمار ٥ برابری مصرف خانگی انرژی در ایران در مقایسه با کشورهای اروپایی، گفت: تخصیص یارانه به منابع انرژی و آب و قیمت پایین این منابع در ایران از مهمترین علتهای افزایش مصرف در کشور و از بین رفتن ثروت ملی است، بنابراین واقعی کردن قیمت منابع انرژی و آب ضروری است.

 

ابتکار با اشاره به تفویض اختیار سازمان حفاظت محیط زیست به مدیران کل استانی برای صدور مجوز ارزیابی ٢٠ عنوان پروژه توسعه‌ای و عمرانی، افزود: این اقدام با هدف تمرکز زدایی و تسهیل توسعه استانی همراه با رعایت ضوابط و استانداردهای زیست محیطی صورت پذیرفت.

 

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ضمن تاکید بر این موضوع که هزینه های حفظ محیط زیست همچون هزینه های کاهش آلایندگی قابل کنترل و بسیار کمتر از هزینه های درمان بیماریهای ناشی از آلودگی و تخریب محیط زیست است، تصریح کرد: تلاش برای حفظ محیط زیست منجر به بازدهی بیشتر اقتصاد نیز خواهد شد، زیرا به طور نمونه صنعتی که موضوع مدیریت انرژی را در دستور کار خود قرار می‌دهد علاوه بر کمک به حفظ منابع و محیط زیست، در هزینه های خود نیز صرفه جویی می‌کند.

 

وی عنوان کرد: حذف هزینه های زیست محیطی منجر به تحمیل هزینه های بالاتری به جامعه خواهد شد و در اصل لحاظ کردن هزینه های محیط زیستی منجر به توجیه اقتصادی پروژه های توسعه‌ای و عمرانی خواهد شد و از همین رو می‌توان گفت بخش مهمی از ضرر و زیانهای بخش اقتصادی ما به دلیل نادیده گرفتن هزینه های محیط زیستی است.

 

ابتکار با بیان این که بحرانهای محیط زیست مرز ندارد و کل جهان را درگیر خود کرده است، گفت: بر همین اساس و به منظور کاهش بحرانهای زیست محیطی، تفکر اقتصادی گذشته که بر مبنای اقتصاد خطی و دستیابی به رشد و پیشرفت اقتصادی به هر قیمتی بود، اکنون این تفکر به اقتصاد دوار تغییر کرده است.

 

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: اقتصاد دوار به معنای آن است که هیچ چیزی پسماند و ضایعات به شمار نمی‌رود و تمام آنچه از انرژی و ماده مورد استفاده قرار می‌گیرد باید به چرخه طبیعت باز گردد.

 

وی در ادامه ضمن اشاره به چالشهای اعتباری دولت یازدهم و با مرور روند شکل گیری و فعالیت صندوق ملی محیط زیست در دولت هشتم و یازدهم، تصریح کرد: ساز و کار صندوق تنها در برگیرنده موضوع و حوزه محیط زیست نیست و می‌تواند موضوعهای مهمی همچون اشتغال سبز، اقتصاد سبز و رشد سبز را برای کشور به همراه داشته باشد.

 

ابتکار عنوان کرد: اهمیت روز افزون مسائل مرتبط با حوزه محیط زیست منجر به ایجاد نقشی مهم و موثر برای صندوق ملی محیط زیست در ابعاد اقتصادی و معاملات بین‌المللی خواهد شد.

 

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با یادآوری ظرفیتهای مختلف صندوق ملی محیط زیست برای کشور، گفت: کارکرد اصلی صندوق ملی محیط زیست شتاب دهی به موضوع اقتصاد سبز و تسهیل سرمایه گذاری در حوزه های مختلف کشاورزی و صنعتی برای اهداف محیط زیستی است.

علم جویان گرامی،لطفا از محورهای همایش محیط زیست دیدن کنید.برای برخورداری از مزایا و گواهینامه علمی در این مرکز که افتخار برگزاری نخستین اجلاس جهانی شوراها و شهرداران را از آن خود کرده است ثبت نام کنید.

 

برچسب ها : همایش ، همایش بین المللی ، معرفی همایش ، گواهی ، گواهی نامه ، کارشناسی ارشد ، دکترا :مقاله ، پوستر ، مجلات برتر ، فراخوان مقاله ، پایان نامه، جزوه های ارشد ، کنکور ارشد ، گواهی نامه کنگره ، گواهی نامه کنفرانس ، گواهی نامه همایش ، چاپ مقالات ،نخستین کنفرانس بین المللی محیط زیست ایران ، چاپ مقالات ISI و ISC دریافت مقاله

 


819
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 

 

تماس با دبیرخانه

02136621318

02136621319

02189786524

conf.ntpco[at]gmail.com

معرفی مجلات محیط زیست


Poster
اطلاع رسانی شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور

  کنگره بین المللی جامع محیط زیست ایران در شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور اطلاع رسانی گردید ، متن فراخوان مقالات و پوستر کنگره در پایگاه اینترنتی شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور درج شده است.

WebgozarAmar
مرکز همایش