عضویت در خبرنامه کنگره محیط زیست

ارزیابی ریسک زیست محیطی

11 شهریور 1395

به گزارش از واحد، همایش بی المللی محیط زیست ، برقراري سيستم هاي مديريت محيط زيست در مراکز دانشگاهي و آموزش عالي، با فراهم نمودن محيط زيستي سالم و پويا در جهت توسعه پايدار، مي تواند افکار را براي پذيرش اين مهم آماده و خود به عنوان الگويي موثر در حفظ و نگه داري محيط زيست و ايجاد بهبود مستمر واقع شود. از اين رو مطالعه اي با هدف ارزيابي ريسک زيست محيطي و همچنين ارايه راهکارهاي موثر در کاهش ريسک هاي زيست محيطي در دانشگاه آزاد اسلامي واحد علوم و تحقيقات انجام پذيرفت. با توجه به قرار گيري دانشگاه در شرايط اکولوژيکي خاص، خصوصا عبور گسل لرزه زاي شمال تهران از منطقه و همچنين فعاليت هاي ساختماني به منظور توسعه اين واحد دانشگاهي و جاده سازي و عبور و مرور خودروها در آن، جنبه ها و پيامدهاي زيست محيطي فراواني در اين واحد دانشگاهي به چشم مي خورد، بر همين اساس، در اين مطالعه تلاش گرديده است تا با درک رسالت دانشگاه آزاد اسلامي واحد علوم و تحقيقات در زمينه بهبود مستمر محيط زيست، نسبت به شناسايي، ارزيابي، کاهش و مديريت ريسک هاي زيست محيطي اقدام گردد. لذا، ريسک هاي زيست محيطي فعاليت ها وخدمات واحد علوم و تحقيقات به روش FMEA شناسايي و ارزيابي گرديد. طبق نتايج به دست آمده از ارزيابي ريسک، حوادث طبيعي مثل صاعقه، آلودگي آب هاي سطحي و ايجاد پسماند جامد ناشي از زلزله و سيل و آلودگي هواي ناشي از نشت لوله هاي گاز و يا آتش سوزي هنگام وقوع زلزله، همچنين انفجار در اثر فرايندهاي تاسيساتي، آلودگي آب زيرزميني ناشي از توليد و دفع فاضلاب بهداشتي و آزمايشگاهي، تخريب منابع طبيعي، توليد پسماند ناشي از طرح جامع در سطح ريسک بالا قرار گرفتند. بر اساس مقايسه سطوح ريسک 63% ريسک ها در سطح ريسک بالا، 14% در سطح ريسک متوسط و 23% در سطح ريسک ضعيف قرار گرفتند. لذا به منظور حذف، کنترل، پيشگيري و کاهش ريسک هاي زيست محيطي و خطرات احتمالي، بر اساس مقايسه نتايج حاصل از ارزيابي ريسک، راهکارهاي مديريت ريسک براي دانشگاه آزاد اسلامي واحد علوم و تحقيقات پيشنهاد گرديده است. بديهي است مديريت، سازمان دهي، هدايت و کنترل فعاليت ها و خدمات دانشگاه به منظور کاهش ريسک هاي زيست محيطي از نتايج عمده اين مطالعه مي باشد.

ارزیابی ریسک یک روش منطقی برای تعیین اندازه کمّی و کیفی خطرات و بررسی پیامدهای بالقوه ناشی از حوادث احتمالی بر روی افراد، مواد، تجهیزات و محیط است. در حقیقت از این طریق میزان کارآمدی روش‌های کنترلی موجود مشخص شده و داده‌های باارزشی برای تصمیم‌گیری در زمینه کاهش ریسک، خطرات، بهسازی سیستم‌های کنترلی و برنامه ریزی برای واکنش به آنها فراهم می‌شود.

ارزیابی ریسک کمّی نیازمند محاسبه دو مولفه ریسک یعنی شدت پیامدِ رخداد و احتمالِ روی دادن آن رخداد می‌باشد. برای بدست آوردن وزن احتمال و یا وزن شدت پیامد سه نوع راهکار وجود دارد.

روش‌های عددی (به انگلیسی: Quantitative) که نتیجه در نهایت به یک عدد منتهی می‌شود

روش‌های کیفی (به انگلیسی: Qualitative) که نتیجه حاکی از کیفیت خاصی در زمینه ریسک خواهد بود.

روش‌های نیمه‌کمی (به انگلیسی: Semi-Quantitative) که در بیشتر این روش‌ها از ماتریس ریسک استفاده می‌شود.

ارزیابی ریسک، فرایندی است که نیازمند تجربه، تخصص و دقت بالا بوده و می‌بایست در قالب کارتیمی و با بهره‌گیری از توان مسئولین و کارشناسان انجام پذیرد. این فعالیت تیمی نیز زمانی به نتیجه دلخواه دست خواهد یافت که تیم ارزیاب، علاوه بر برخورداری از تجربه و تخصص لازم، از زبان مشترکی نیز در درک مفاهیم و روشهای مورد استفاده برخوردار باشند.

علم جویان گرامی،لطفا از محورهای همایش محیط زیست دیدن کنید.برای برخورداری از مزایا و گواهینامه علمی در این مرکز که افتخار برگزاری نخستین اجلاس جهانی شوراها و شهرداران را از آن خود کرده است ثبت نام کنید.

برچسب ها : همایش ، همایش بین المللی ،محیط زیست، معرفی همایش ، گواهی ، گواهی نامه ، کارشناسی ارشد ، دکترا :مقاله ، پوستر ، مجلات برتر ، فراخوان مقاله ، پایان نامه، جزوه های ارشد ، کنکور ارشد ، گواهی نامه کنگره ، گواهی نامه کنفرانس ، گواهی نامه همایش ، چاپ مقالات ،نخستین کنفرانس بین المللی محیط زیست ایران ، چاپ مقالات ISI و ISC دریافت مقاله


795
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 

 

تماس با دبیرخانه

02136621318

02136621319

02189786524

conf.ntpco[at]gmail.com

معرفی مجلات محیط زیست


Poster
اطلاع رسانی شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور

  کنگره بین المللی جامع محیط زیست ایران در شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور اطلاع رسانی گردید ، متن فراخوان مقالات و پوستر کنگره در پایگاه اینترنتی شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور درج شده است.

WebgozarAmar
مرکز همایش