عضویت در خبرنامه کنگره محیط زیست

لزوم توجه به حیات وحش

6 شهریور 1395

به نقل از واحد خبر همایش بین المللی محیط زیست

حیات وحش یکی از مقوله های مهم زیست محیطی به شمار می رود. از میان رفتن زیستگاه ها، تغییرات اقلیمی، افزایش شکار و تجارت سیاه حیات وحش از جمله عوامل نابودی حیات وحش محسوب می شود. موضوعی که روزنامه های امروز در گزارش هایی آن را بررسی کردند.

روزنامه «مردم سالاری» در مطلبی با عنوان «نابودی حیات وحش کشور به بهانه توسعه»، نوشت: سعید نمکی معاون امور اجتماعی و عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی در گردهمایی مدیران کل حفاظت محیط زیست استان های کشور در گرگان گفت: نتیجه برنامه های توسعه ای و اجرای نادرست طرح های مرتبط با محیط زیست در گذشته؛ کاهش محسوس آمار حیات وحش و طبیعت کشور است بطوریکه فقط در یک مورد تعداد قوچ و میش های پارک ملی گلستان از 18 به 4 هزار راس کاهش یافت.

نویسنده در ادامه این مطلب می نویسد: یکی از اقدامات نادرست انجام شده در سال های گذشته، تخریب جنگل ها و محیط زیست کشور به بهانه راه اندازی صنایع بزرگ بود. یکی از نارسایی های جدی محیط زیست در حراست و نگهداری مطلوب عرصه های طبیعی، کمبود شدید امکانات و نابرابری ابزار مورد استفاده محیط بانان در مقابل متخلفان است.

روزنامه «ایران» در گزارشی با عنوان «نفس های آخر «غزال ریم»»، نوشت: واژه «سرمایه ملی» برای همه ما آشناست. مدام شنیده ایم که باید از سرمایه های ملی کشور حفاظت کرد و مانع مهاجرت یا خروج آنها از کشور شد و... عجیب اینکه وقتی حرف سرمایه ملی به میان می آید، بیشتر ما یا به یاد نخبه ها و متخصص ها می افتیم، یا آثار ملی و باستانی یا چیزهایی مثل آب و نفت و سنگ های قیمتی و... با اینکه گونه های جانوری و کمیاب بومی این سرزمین نیز سرمایه ملی به حساب می آید، اما یا اصلاً نشنیده ایم یا به ندرت دیده و شنیده ایم که کسی به فکر پیشگیری از مهاجرت گونه های نادر و کمیاب حیوانات از ایران به کشورهای همسایه باشد.

در ادامه این گزارش می خوانیم: «آهوهای ریم کرخه» به عنوان یکی از غزال های کمیاب در جهان که زیستگاه آن در خوزستان و اطراف رودخانه کرخه است، به دلیل نابودی بیشتر منابع آبی مورد استفاده این گونه و کم آبی و همچنین بی توجهی دست اندرکاران نسبت به تأمین آن، چند سالی است که راه مهاجرت را در پیش می گیرند و راهی کشور عراق می شوند.

اما این مهاجرت های از سر اجبار، قدم گذاشتن در مسیری است که پایان تلخ تری را برای شان رقم می زند چراکه شکارچیان عراقی با شکار این حیوانات نسل آنها را در خطر انقراض قرار داده اند.

روزنامه «فرهیختگان» در مطلبی با عنوان «معرفی 187 عامل حیوان آزاری به پلیس»، نوشت: معصومه ابتکار معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست د ر کانال تلگرام خود از شناسایی و معرفی ۱۸۷ عامل کشتار، حیوان آزاری و خرید و فروش حیات وحش که د ر فضای مجازی صورت گرفته بود ، با همکاری پلیس فتا خبر د اد .

در ادامه این مطلب به نقل از معصومه ابتکار آمده است: از حیوان آزاری نمی گذریم ... د ر یکی، د و سال اخیر جامعه بارها با عکس ها، فیلم ها و شواهد ی از حیوان آزاری روبه رو شد که به شد ت احساسات مرد م را جریحه د ار کرد . اعمالی غیرانسانی که فقط از آد م های مریض سر می زند . بررسی د لایل رشد این اعمال یا افزایش تظاهر به چنین اعمالی نیاز به فرصتی جد اگانه د ارد که امید وارم د ست د هد .

 

** ارزش های فرهنگی و ضرورت صیانت از آنها

حیات و بالندگی در هر کشوری به حفظ و صیانت از ارزش های ملی و اعتقادی آن جامعه گره خورده است، موضوعی که شماری از روزنامه های امروز آن را در گزارش ها و یادداشت هایی بازتاب دادند.

روزنامه «آفرینش» در سرمقاله خود با قلم حمیدرضا عسگری و با عنوان «دوگانگی ارزش ها و نیازهای امروز»، نوشت: تمایلی به توسعه الگوهای رفتاری غربی را نداریم، چون فرهنگ اسلامی و تمدن ایرانی پشتوانه ای غنی برای اجتماع ما می باشند. اگر امروز ما درگفتار براین اصول تاکید می کنیم و دررفتار برخلاف آن عمل می کنیم، به معنای تهی بودن این الگوهای رفتاری نیست. بلکه این ما هستیم که چهره واقعی خود و جامعه را پشت نقاب های ارزشی پنهان کرده ایم.

در ادامه این مطلب می خوانیم: ابتدای انقلاب مردم وجامعه درتب وتاب ارزش های انقلابی بودند و پس از آن ارزش های انسانی و نوع دوستی دفاع مقدس برجامعه مستولی گردید که مطابق با نیازهای جامعه توانسته بود مشکلات و معضلات اجتماعی را مدیریت کند.

معتقدیم که ارز ش ها و آرمان های اصیل انسانی و اسلامی که در ابتدای انقلاب به وجود آمده قادر به پاسخگویی به نیازهای نسل های بعدی نیزخواهد بود، اما به شرط آنکه به روزرسانی شود و معیارهای آن برای جامعه امروز بازتعریف گردد.

روزنامه «جام جم» در یادداشتی با عنوان «مدلینگ مجازی منافی ارزش های اسلامی»، نوشت: ترویج فرهنگ عفاف و حجاب، نیاز به برنامه ریزی مدون دارد و همه دستگاه های مسئول باید با سیاستی واحد در این حوزه عمل کنند.

در ادامه این مطلب آمده است: در شرایطی که می توان از فضای مجازی به عنوان فرصتی برای ارائه پوشش های متناسب با جامعه ایرانی اسلامی استفاده کرد اما متاسفانه شاهدیم که بسیاری از گروه ها و کانال ها، پوشش های زننده ای را در فضای مجازی تبلیغ می کنند که بی بند و باری را ترویج می دهد.

تبلیغ مدلینگ در فضای مجازی، از جمله این حرکت هاست که پوشش های ناهنجار و منافی ارزش های اسلامی را در جامعه ترویج می دهد.

روزنامه «رسالت» در گفت گویی با حجت الاسلام واشقانی فراهانی عنوان «ارزش ها از مسجد طلوع می کند» را انتخاب کرد و نوشت: همین که امروز ما دارای ولایتمداری، تدین و اقتدار هستیم از کاربرد مسجد است. هویت و درایت ما از مسجد است. مسجد، ما را از زندگی فرشی به زندگی عرشی هدایت می کند. ارزش ها از مسجد طلوع می کند.

در ادامه می خوانیم: از بنیادی ترین شاخصه ها و ویژگی های مسجد پویا، حضور مستمر یا حضور مطلوب و امیدبخش امام جماعت و نمازگزاران در آن است. دیگر اینکه مسجد به مقتضای روز باید به امکانات روزآمد از لحاظ سخت افزاری و نرم افزاری مجهز گردد و دارای برنامه های مدون و متنوع در محل و در دید مردم باشد و دارای امام جماعت ولایی، مردمی، تلاشگر، با همت و انگیزه و روح انقلابی باشد و تعاون و تفاهم با مجموعه مسجدیان و هیئت امنا و بسیج و مردم و نمازگزاران داشته باشد.

علم جویان گرامی،لطفا از محورهای همایش محیط زیست دیدن کنید.برای برخورداری از مزایا و گواهینامه علمی در این مرکز که افتخار برگزاری نخستین اجلاس جهانی شوراها و شهرداران را از آن خود کرده است ثبت نام کنید.

 

برچسب ها : همایش ، همایش بین المللی ، معرفی همایش ، گواهی ، گواهی نامه ، کارشناسی ارشد ، دکترا :مقاله ، پوستر ، مجلات برتر ، فراخوان مقاله ، پایان نامه، جزوه های ارشد ، کنکور ارشد ، گواهی نامه کنگره ، گواهی نامه کنفرانس ، گواهی نامه همایش ، چاپ مقالات ،نخستین کنفرانس بین المللی محیط زیست ایران ، چاپ مقالات ISI و ISC دریافت مقاله

 

 


641
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 

 





تماس با دبیرخانه

02136621318

02136621319

02189786524

conf.ntpco[at]gmail.com

معرفی مجلات محیط زیست


Poster
اطلاع رسانی شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور

  کنگره بین المللی جامع محیط زیست ایران در شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور اطلاع رسانی گردید ، متن فراخوان مقالات و پوستر کنگره در پایگاه اینترنتی شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور درج شده است.

WebgozarAmar
مرکز همایش